07
Aralık

Yüksekten bakmanın bir başka adı: Stiletto

Posted by Gratis Admin | 0 Yorum
Yüksekten bakmanın bir başka adı: Stiletto

Stilettonun doğuşu 1950’ lerde zayıflığın moda dünyasında önem kazanmasıyla birlikte olmuştur. Podyumlarda ve modayı yakından takip eden kadınların ayaklarında görmeyi başladığımızda, stiletto kullanımı ile ön plana çıkan iki büyük moda devi görüyoruz. Birisi Roger Vivier’in yöneticisi Bruno Frisoni, bir diğeri ise Marilyn Monroe, Gloria Swanson ve Bette Davis gibi müşterilere sahip İtalyan ayakkabı tasarımcısı Salvatore Ferragamo.

İkinci Dünya Savaşı sırasında alüminyum kullanımı ve plastiğin metalle birleştirilmesi yoluyla dünyanın en ince topuğunu yapmak mümkün oldu. 5 mm çapında çelikten yapılan Stiletto topuğu “iğne” adıyla anılmaya başlandı. O zamandan beridir 8-8,5 cm uzunluğunda ve çok ince uçlu topuk, seksiliği çağrıştıran ideal stiletto topuğu olarak kabul gördü.

Parisli ayakkabı tasarımcısı Christian Louboutin’ in kırmızı tabanlı tasarımları stilettonun erotik ve fetişist bağlantılarını güçlendirdi.

Geçmişte kadınlar stiletto topukları daha çok gece giyimi için kullanır, gündüz kısa topuk giyerdi. Fakat ünlülerin her tür etkinliğe apartman topuklu stilettolarla gitmesi kadınlar arasında da yüksek topukların gündelik giyimde kullanılmasına neden oldu.

Bugün çok sayıda kadın, acı çekseler bile stiletto topuklardan vazgeçmiyor. Örneğin 12-13 cm’lik topuklarıyla ünlü Victoria Beckham, ayağında çıkan bünyona ve omuriliğindeki disk kaymasına rağmen “düz tabanlı ayakkabı giydiğinde konsantre olamadığını” söylüyor.

Keskin çizgileri, mükemmel orantıları ve silueti sayesinde stiletto, heykeli andıran estetik ayakkabılar olarak görülüyor. Yüksek topuklarla yürürken vücudun aldığı biçim, ayakta yarattığı kavis ve uzun bacak yanılsamasının kadına baştan çıkarıcı bir görünüm verdiği düşünülüyor.

Stiletto hayranları, bu ayakkabıları giydiklerinde kendilerini daha özgüvenli, seksi ve şık hissettiklerini söylüyor. Bunlardan biri de Marilyn Monro idi. “Kadına doğru ayakkabıları verin, dünyayı fetheder,” sözleri ona aitti.


Etiketler: Gratis, Kozmetik, Stiletto, Roger Vivier, Bruno Frisoni, Marilyn Monroe, Gloria Swanson, Bette Davis, Salvatore Ferragamo, Christian Louboutin,İLGİLİ ÜRÜNLER
GOSH Eyelight Trio Far 004
GOSH Eyelight Trio Far 004
GOSH Giant Sun Pudra - Metallic Gold
GOSH Giant Sun Pudra - Metallic Gold
GOSH Light`N Shine Dudak Parlatıcısı - Raspberry 11
GOSH Light`N Shine Dudak Parlatıcısı - Raspberry 11
GOSH Lip Lacquer
GOSH Lip Lacquer


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM EKLE