25
Ocak

Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın Yolları!

Posted by Gratis Admin | 0 Yorum
Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın Yolları!

Mevsim değişikliği, iş yoğunluğu, okul stresi ve azalan güneş ışınları depresyona neden oluyor. Kapalı havayla birlikte gelen ruh hali karamsar düşüncelere ve depresyona neden olabiliyor. Sonbaharda azalan güneş ışınları, mutluluk hormonu seratonin salgılamasının azalmasına, beyin kimyasının değişmesine neden oluyor. Sonbaharda hareketsizlik ve sosyal aktivitelerin azalmasından dolayı kilo alma da hızlanıyor. Bu yüzden bu aylarda yeme düzenine dikkat ederek spor yapmaya devam etmelisiniz.

Peki belirtiler neler?
Sabah uyanmakta zorlanıyor musunuz? İyimser biriyken, bir anda karamsar düşüncelere mi kapılmaya başladınız? Çabuk mu sinirleniyorsunuz? Sürekli uykunuz mu geliyor? Bu sorulara yanıtınız evetse dikkatli olmanızda fayda var. Her an kendinizi boğuluyormuş gibi hissedebilirsiniz. Ancak derin bir nefes alın ve şunu düşünün; yaşadığınız şey sadece mevsim değişikliği ile iş-okul yoğunluğunun kesişmesinden ibaret. Bir sorununuz yok, gayet iyi durumdasınız. Olaya kimyasal açıdan bakmak gerekirse; sonbaharda azalan güneş ışınları, mutluluk hormonu seratonin salgılamasının azalmasına, beyin kimyasının değişmesine ve bunların sonucunda depresyona neden olabiliyor. Kapalı havayla birlikte gelen bu belirtilere dikkat etmekte çok fayda var.

Bu sıkıntılı dönemi daha kolay atlatmak için yapmanız gerekenleri sizin için araştırdık.

Vücut saatinizi dinleyin
Vücut  mevsimsel değişikliği fark ettiği anda aldığı enerjinin bir kısmını stoklamaya ve daha az yakmaya başlar. Dolayısıyla, bahar aylarında daha az enerji tüketildiği unutmadan tüketilen besinlere dikkat edilmesi gerekir. Yüksek enerjili besinler alındığında, vücut fazla enerjiyi yakamayıp, bunları yağ olarak depolar. Sonbahar aylarında çabuk kilo alınmasının sebeplerinden biri de budur.

Hareket edin
Yaz aylarında eğer bir spor yapıyorsanız, sonbaharda da devam ettirin. Eğer hiç spor yapamıyorsanız, mutlaka günde 30 dakika düzenli olarak yürüyüş yapın. Bu yürüyüş hem kilo kontrolüne hem de genel sağlığı korumaya yardımcı olur.

Depresyona dikkat
Bahar aylarında güneş ışığının azalması ile birlikte bazı insanlarda ciddi depresyon, uykuya eğilim ya da uyuyamama, can sıkıntısı, cinsel istekte azalma, zevk alamama, mutsuzluk, kimseyle görüşmek istememe gibi belirtilerle ‘mevsimsel duygusal bozukluk’ ortaya çıkar. Bu duygu durum bozukluğunan yeni sosyal aktivitelerle kurtulabilirsiniz. 

Doğru beslenin
Sonbaharda alınan besinlere her zamankinden daha fazla dikkat edilmesi gerekir. Doğru besinler en az beş öğün yenmelidir. Kızartmalar, salam, sosis, sucuk, tatlılar, kuruyemişler, çikolata, sakatatlar, şekerli içecekler uzak durulması gereken besinlerdir. Doğru bir beslenme programıyla güne mutlaka kahvaltı ile başlayın. Öğle yemeği arasında meyve ya da yoğurt; öğle yemeği ile akşam yemeği arasında da mutlaka meyve ya da diğer lifli besinlerin tüketin. 

İşyerinde yapılacaklar
Öncelikle bünyenizi kahveye esir etmeyin, kesinlikle saatte bir mola alıp birileriyle sohbet edin ya da anın tadını çıkarın. Kulaklığı takıp müziğe gömülmeyin, bu sizi içinize kapalı hale getirir. Oturduğunuz yerden atıştıracaksanız meyve gibi enerji ve mutluluk verici şeyler tercih edin. Öğlenleri ağır yemekler yemeyin. 

Gün ışığından yararlanın
Güneşli günlerde mutlaka gün ışığından yararlanmak için park ve bahçelere çıkın. 


Etiketler: Gratis, Depresyon, Sonbahar, Stres, Sonbahar Depresyonu, Sağlık, Güzellik, Bakım, Yaşam,İLGİLİ ÜRÜNLER
Fraternikus, Kolonya Lavanta
Fraternikus, Kolonya Lavanta
Dirty Works, Enerji Veren Detox Maskesi
Dirty Works, Enerji Veren Detox Maskesi
Crabtree & Evelyn, Pear&Pink Magnolia Nemlendirici El Kremi
Crabtree & Evelyn, Pear&Pink Magnolia Nemlendirici El Kremi
Himalaya, Arındırıcı Neem Özlü Maske
Himalaya, Arındırıcı Neem Özlü Maske


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM EKLE