05
Nisan

Ojenin şaşırtıcı tarihi!

Posted by Gratis Admin | 0 Yorum
Ojenin şaşırtıcı tarihi!

Parlağı, matı, renklisi, şeffafı, simlisi... 1001 çeşidi olan oje, aslında oldukça şaşırtıcı bir geçmişe sahip. Hakkında pek çok rivayet olan ojenin tarihi Eski Mısır' a kadar dayanıyor. Bu yazıda, oje hakkında geçmiş ve geleceğe gideceğiz.

Bir inanca göre, insanlar 4000 yıldır manikür yapmaktadır. Babil' in güneyinde asiller manikür ve pedikür yaparken altın aletler kullanmıştır. O dönemdeki tırnak boyası, bugünkü hali gibi kalıcı ve yoğun değildi. Babilliler ojeyi sosyal sınıf ayrımı için kullanmışlardır. Aradan geçen 1000 yıldan sonra M.Ö 3000' de Çinliler ise çiçeklerin taç yapraklarını balmumu ve yumurta beyazı gibi başka malzemelerle karıştırarak elde etmişlerdir. Çin' de soylular ojelerine elbiselerinden daha çok özen göstermiştir. Özel motifler ve tırnak şekilleri bu zamanda ortaya çıkmıştır.

Bir başka inanca göre de oje, Eski Mısır' da Nil' in kıyısındaki bir ağaçtan akan reçineyi, merak ederek eline alan bir erkek çifçinin vesilesi ile gerçekleşen birtakım zincirleme olaylar ile bulunmuştur. Çifçi, eline bulaşan reçine yüzünden elinin kirlendiğini düşünür. Ne kadar su ile yıkasa da reçineyi çıkaramaz. Birkaç gün içinde çapa yaparken ellerinin eskisi kadar yıpranmadığını görür. Tekrar ağaca gider ve reçineyi alıp eline sürer. Bu işlemi reçine elinden çıktıkça tekrarlamaya başlar. Çiftçinin yıpranan ellerinin reçine sayesinde iyileştiğini öğrenince eşi de reçineyi kırılan tırnaklarına sürer. Tırnaklarındaki görüntü onun ve etrafındaki kadınların çok hoşuna gider. Artık reçine, tırnak koruyucu olarak kullanılmaya başlanır. Saray mensuplarının tırnak koruyucusundan haberdar olmasıyla işin rengi değişir. Tırnaklarının görüntüsünü çok beğenen soylular, saraydaki simyacılara tırnak koruyucunun daha kalıcı ve daha güzel olması için çalışmalar yaptırır. Tırnak koruyucu yavaş yavaş ojeye dönüşmeye ve soyluların sembolü haline gelmeye bu şekilde başlar.

Başka bir inanca göre de, ojeyi oje haline getiren Helen Neushaefer adında New York' lu bir ev hanımıdır. Bir akşam gelecek olan misafirleri için denize midye toplamaya giden Neushaefer, tırnaklarının çizilmesi ve sararması üzerine eskiden beri var olan tırnak cilasını kullanmış ancak bu yöntem ile tırnaklarında istediği görünümü elde edemeyince boya yapıcısı olan eşinin boyalarından birini sürmeyi aklından geçirmiş ve atölyesine girmiştir. Birçok farklı rengin arasından kırmızı olanı seçip ince bir fırça ile tırnaklarına sürmüştür. Akşam olup da misafirleri geldiğinde Helen' in tırnakları bütün kadınların hayranlığını toplamıştır. Misafirler Helen' in bunu akıl edebilmesini taktir etmiş ve onlar da bu tırnaklara sahip olmayı istemiştir. Girişimci bir zekaya sahip olan Helen Neushaefer ertesi sabah eşinden eski formül ile boyaları birleştirmesini istemiş ve bugün kozmetik sektörünün temel taşlarından biri olan ojeyi icat etmiştir.

Geçmişi ne olursa olsun oje şimdi moda ve kozmetik sektörünün olmayınca olmayacağı bir malzemedir. Hemen her sezon yeni renk ve biçimlerd karşımıza çıkan bu makyaj malzemesi 2016 İlkbahar–Yaz sezonunda da  bir hayli ilginç biçimlerde geliyor karşımıza. Kara kış geride kaldığına göre artık renklerin cıvıltısı tırnakları süsleyebilir.


Etiketler: Gratis, Kozmetik, Nail art, Tırnak modası, Tırnak sanatı, Yeni sezon,İLGİLİ ÜRÜNLER
BENRİ Asetonsuz Oje Çıkarıcı Mendil 10 Adet
BENRİ Asetonsuz Oje Çıkarıcı Mendil 10 Adet
BENRİ Besleyici Pompalı Aseton 450 ml
BENRİ Besleyici Pompalı Aseton 450 ml
BENRİ Koyu Renk Ojeler İçin Aseton 130 ml
BENRİ Koyu Renk Ojeler İçin Aseton 130 ml
BENRİ Oje Kurutucu Sprey 50ml
BENRİ Oje Kurutucu Sprey 50ml


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM EKLE