25
Ocak

Makyaj Dosyası: Fondöten

Posted by Gratis Admin | 1 Yorum
Makyaj Dosyası: Fondöten

Güzelliğinizi doğru yansıtacak bir makyajın ilk adımı ise kusursuz bir zemin hazırlayan fondötenden geçiyor. Yüzün renk ve yapı kusurlarını örten fondöten, ciltte yumuşak ve pürüzsüz bir fon oluşturur. Ayrıca makyajı tutar, netleştirir ve bozulmadan korunmasını sağlar.

Fondöten seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Cilt rengi
Fondöten seçmek için, cildinizin rengini bilmelisiniz. Cildinizin rengini gün ışığında ve yüzünüzde makyaj yokken inceleyin. Cilt rengini tarif etmek için belli terimler vardır. Fondöten renkleri bu renk sınıflandırmasına göre seçilir:

  • Porselen (soluk ve açık renk)
  • Pembe (pembe-kırmızı)
  • Buğday ( sarı-altın rengi, hiç kırmızılık yoktur)
  • Zeytin ( yeşilimsi-küllü renk)

Fondöten rengi
Cildinizin rengini sevseniz de sevmeseniz de onu fazla değiştiremezsiniz. En iyisi onu sevin ve kabullenin. Fondöten seçerken de, renkleri el bileğinizin iç yüzünde deneyin. Yüze en yakın renk bu bölgedir. Denediğiniz renge mutlaka gün ışığında da bakın.

Fondöten Çeşitleri
Yağ bazlı fondötenler
Kuru ciltler için çok idealdir. Bu tip fondötenlerde renk pigmentleri yağ içinde bulunur. Mineral yağları, bitkisel yağlar veya lanolin içerirler. Yağ bazlı fonfötenin kıvamı kalın ve adı üstünde yağlıdır. Genelde krem formunda olurlar. Yağ bazlı fondötenler son derece dayanıklıdırlar. Uzun süre silinmeden ve rengi bozulmadan ciltte kalırlar. 

Su bazlı fondötenler
Kuru ve normal ciltler için uygun fondöten tipidir. Ürünün içindeki su oranı fazla, yağ miktarı azdır. Renk pigmentleri yağın içindedir. İçindeki yağ az da olsa, akneli ve yağlı ciltler için bu fondöten tipi uygun değildir. Cildi parlak gösteren bu ürünler sıvı formda satılır.

Pudra bazlı fondötenler
Normal ve hafif yağlı cilde sahip olanlar tercih edebilirler. Sıkıştırılmış pudradan yapılırlar. Cildi mat bir şekilde kapatırlar. Ürün sürülürken krem izlenimi verir. Ancak daha sonra kuruyarak pudraya dönüşür. Bu tür fondötenler, normal, karma ve az yağlı ciltlerde kullanılabilir.

Susuz fondötenler (water-free)
Özel durumlarda kullanılır. Bu tip fondötenlerde su bulunmaz. Bu nedenle suda erimez ve akmaz. Yıkamakla veya terlemekle çıkmaz. Özel temizleyiciler kullanmak gerekir. Susuz fondötenler, özellikle vitiligo, varis, leke gibi cilt bozukluklarını kapatmak için kullanılır. Sürüldükten sonra renk değiştirmez

Yağsız fondötenler (oil-free)
Yağlı ve akneli ciltlere önerilir. Bu ürünlerde kesinlikle bitkisel ve mineral yağlar kullanılmaz. Sürülüşü de çok kolaydır. Ancak kalıcılık süresi yağda eriyen pigmentler kadar uzun değildir.

Fondöten nasıl sürülür?
Makyajın temelini oluşturan fondötenin düzgün ve eşit sürülmesi çok önemlidir. Fondöten kullanmadan önce cildinizi çok iyi temizlenmeli ve uygun bir nemlendirici sürmelisiniz. İyi bir nemlendirici, fondötenin düzgün yayılmasını sağladığı gibi daha sonra makyajın temizlenmesini de kolaylaştırır.

Fondöten, ıslak bir süngerle veya parmakla, boyundan veya dekolteden alna doğru sürülür.

Krem fondötenler (yağ bazlı) elin dış yüzeyine, sıvı fondötenler (su bazlı) avuç içine konulur. Sonra da aşağıdan yukarıya doğru, dudak ve gözkapakları dahil olmak üzere, bütün yüze düzgün ve eşit şekilde yayılır. Saç diplerinde, kaşlarda ve burun kenarlarındaki fondöten kalıntıları dikkatle temizlenir.


Etiketler: Gratis, makyaj, fondöten, bakım, güzellik,İLGİLİ ÜRÜNLER
Wet`n Wild Coverall Krem Fondoten
Wet`n Wild Coverall Krem Fondoten
Gosh, BB Kusursuzlaştırıcı Kit - Medium 02
Gosh, BB Kusursuzlaştırıcı Kit - Medium 02
The Balm, Balm Shelter Moisturizer
The Balm, Balm Shelter Moisturizer
Gosh, CC Krem
Gosh, CC Krem


YORUMLAR

Alara
16.08.2015
Fondöten en çok korktuğum makyaj çeşitidir.

YORUM EKLE