15
Mart

Kepek Nedir ve Neden Olur?

Posted by Gratis Admin | 0 Yorum
Kepek Nedir ve Neden Olur?

Pul pul olmuş ölü deri, saç telleri arasından görünmeye başladığında bu duruma kepek adı verilir. Kepek genellikle ciddi bir soruna işaret etmez ve bulaşıcı değildir. Ancak insanlar arasında kepekli saçla dolaşmak hoş bir durum sayılmaz ve bu nedenle kepek sıkıntı yaratır. Konu temizlik olmasa bile dışarıdan sanki saçlar kirliymiş, kişi bakımsızmış izlenimi doğar. Kepeklenmenin ciddi seviyede olduğu durumlarda sorun sadece görüntü değildir, kafa derisinde kaşıntı da olur. Kepeğe karşı en etkili tedavi yönteminin başında kepek şampuanı kullanmak gelir.

Cilt kendini yenilerken bir yandan yeni hücreler oluşur ve diğer yandan ölü deri hücreleri atılır. Bu olağan bir süreçtir ve banyoda yıkanıp giden ölü deriyi gözle görmeyiz bile. Cildin bu yenilenme süreci normalde olması gerektiğinden daha hızlı olmaya ve ölü deri birikmeye başladığında ise, saç derisinde de kepek fark edilmeye, gözle görülmeye başlar. Kepek sorunu baş gösterdiğinde kafa derisi üzerinde ölü deri yamaları oluşur ve bunlar pul pul olarak saça karışır. Cildin yenilenme sürecini hızlandıran etkenler her zaman hijyenle ilgili sorunlar değildir. Temizlik dışında başka faktörler de kepek sorununa yol açıyor olabilir.

Bir tür egzama olan seboreik dermatit henüz tam olarak nedeni anlaşılmamış, yağlı ve kabuklu cilt sorununa neden olan bir rahatsızlıktır. Bir tür mantarın bu duruma neden olduğu düşünülür. Bebeklerde de yaşlılarda da ortaya çıkabilir.

Malasezya mantarı normalde ciltte yaşayan ve zararsız olan bir mantar türüdür. Ancak kontrolsüz olarak büyümeye başlarsa cildin yenilenme sürecini hızlandırıp kepek sorununa neden olabilir.

Az yıkanan ve yağlanan saçta kepek oluşur ama bu, her kepekli saç pistir, yıkanmamıştır anlamına gelmez. Saçını az yıkayanlar yağlanma ve kepek sorunuyla daha çok karşılaşabilir, öte yandan saçı sık sık şampuanlamak da kafa derisini tahriş edip kepeğe neden olabilir.

Herhangi başka bir tetikleyiciye gerek olmadan, sadece kuru bir cilde sahip olmak da kepek nedenleri arasındadır. Soğuk havalar, nemsiz ortamlar, fazlasıyla ısıtılmış odalar cildi olumsuz etkiler ve iyice kurutur. Yağlı cildi olanlar ise kepek sorunum olmayacak diye düşünmemelidir. Yağlı ciltler de ölü derinin birikmesine ve kepeğe yol açabilir.

Sedef hastalığı (psoriasis) parlak ve kalın deri pullanmasına neden olur.

Yeterince su içmiyorsanız kepek sorunu yaşayabilirsiniz. Az su içmek dışında stres ve kaygı da cilt sorunlarını daha da kötüleştiren faktörlerdir. Pek çok kaşıntılı ve döküntülü cilt sorunu stresle birlikte tetiklenir. Özellikle kış aylarında, yeterince güneş ışığı alamadığımız havalarda da kepek sorunu artar.


Etiketler: Gratis, Kozmetik, Kepek, Saç,İLGİLİ ÜRÜNLER
GIOVANNI Avokado ve Zeytinyağı Özlü Nemlendirici Şampuan 250 ml
GIOVANNI Avokado ve Zeytinyağı Özlü Nemlendirici Şampuan 250 ml
GIOVANNI Çay Ağacı Özlü Üçlü Bakım Etkili Güçlendirici Şampuan / Bakım Kremi
GIOVANNI Çay Ağacı Özlü Üçlü Bakım Etkili Güçlendirici Şampuan / Bakım Kremi
HIMALAYA Kepek Önleyici Şampuan 400 ml
HIMALAYA Kepek Önleyici Şampuan 400 ml
LEE STAFFORD Hair Growth Şampuan 200 ml
LEE STAFFORD Hair Growth Şampuan 200 ml


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM EKLE