13
Mayıs

En Eski Arayış, Güzel Koku

Posted by Gratis Admin | 0 Yorum
En Eski Arayış, Güzel Koku

Koku, gerek kimyası gerekse de etkisi bakımından incelendiğinde çok eskilere gitmeniz gereken bir mevzudur. Koku, görme duyusunun bile önüne geçen, hafıza destekçisi bir sihirdir. Güzel kokmak, insan tarihinin neredeyse tamamı boyunca önemini yitirmemiş bir esrardır. O sebepten ötürü parfüm deyip geçmemekte fayda var. Doğru kökü ile herşey yolunda da gidebilir, yoldan da çıkabilir. Karar sizin!

Kokunun tarihçesi eski Mezopotamya, Mısır ve Çin ‘e dayanır. Gelişmesi ise Doğu kültürleriyle beraber Avrupa ile olmuştur. M.Ö. 4000’li yıllarda insan yaşamına kokulu bitki ve reçinelerin yakılması ile yani tütsü ile girmiştir. Eski çağlardan beri kokuyu ifade eden sözcük PARFÜM dür. PARFÜM kelimesi Latince kökenli olup DUMANDAN ÇIKAN anlamındaki PER-FUME kökünden türemiştir.

Eski zamanlarda insanlar badem, kişniş, mersin, kozalaklı ağaç reçinesi, bergamot gibi otları ve baharatları yakıp kokulandırma yapıyorlardı. Parfüm eldesini ise yağlarla çiçeklerin taç yaprakları, çeşitli ot ve baharatları kuvvetli bir şekilde ezip harmanlayarak yapıyorlardı.

11. yy’da İranlı İbn-i Sina (Avicenna), damıtma yoluyla gülsuyunu ve bugün essential oil (uçan yağ, eterik yağ) dediğimiz koku verici maddeyi gülden çıkarmayı keşfetti.

Asya, Anadolu, Babil, Ninova ve Persepolis’de giderek yaygınlaşan Misk-i amber gibi kokular Doğuda her sınıfa mensup kişiler tarafından gündelik hayatta sıkça kullanılmaktaydı. Koku kullanımı savaşlar, gezginler ve İpek Yolu kanalı ile 14. yy’da Avrupa’ya kadar ulaştı. Ancak modern parfümü dünya ile ilk tanıştıran Macarlar oldu. 14. yy da Fransa’nın Güneyinde başlamış olan hoş kokulu çiçeklerin ekimi zamanla büyük bir sanayiye dönüşmüş ve Fransa kısa sürede, parfüm imalatının Avrupalı merkezi olmuştur.

Doğmadan önce gelişen kökü duygusu, ilk annemizi tanımamızı sağlıyor. Kokuyu ilk duyduğumuz anda beyin sanal bir bellek kartı açıyor ve buna bir duygu yüklüyor. Yani elmalı sabun kokusu çocukluğunuzdaki keyifli bir banyo gününe aitse bu kökü ömür boyu size mutluluk veriyor. Bu yüzden herkesin kökü hafızası başka oluyor. Bu yüzen bir kişiye güzel gelen bir kökü bir başka kişiye hiç de hoş gelmeyebiliyor.

Parfüm kullanırken çok dikkat etmemiz gereken bir takım da kurallar var. Mesela bunlardan ilki kulak arkasına parfüm uygulamamamız gerektiğidir. Çünkü; burada bulunan yağ bezeleri ile karışan parfüm kokusu değişir. Sıktığınız bir parfüm teninize 7 ya da 8 saatte oturur. Kararı bu süre geçtikten sonra vermelisiniz.

Nabız noktalarına (bilekler, şah dama gib) uygulamak çok daha doğrudur. Sürdüğünüz kökü size kokmuyorsa doğru kokuyu bulmuşsunuz demektir. Uyumu yakalamışsınız yani.Bu yoldan devam edebilirsiniz.


Etiketler: Gratis, Kozmetik, Parfüm,İLGİLİ ÜRÜNLER
BOND Deodorant Platinum 175 ml
BOND Deodorant Platinum 175 ml
FRATERNIKUS Kolonya Bodrum Mandalinası 150 ml
FRATERNIKUS Kolonya Bodrum Mandalinası 150 ml
FRATERNIKUS Kolonya Çeşme Limonu 150 ml
FRATERNIKUS Kolonya Çeşme Limonu 150 ml
FRATERNIKUS Kolonya Verbena & Citrus Kolonya 150 ml
FRATERNIKUS Kolonya Verbena & Citrus Kolonya 150 ml


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM EKLE