01
Ağustos

Doğanın İnsana Hediyesi: Yaban İğdesi!

Posted by Gratis Admin | 0 Yorum
Doğanın İnsana Hediyesi: Yaban İğdesi!

Aslına baktığınızda pas tutmuş gibi duran dalları ve 7 cm.‘ye varan dikenleri ile çok da güzel olmayan Yaban İğdesi ağacı için, doğanın tüm canlılara hediyesi desek pek de yanlış yapmış olmayız. 

Avrupa ve Asya kökenli olan bu bitkinin (Çıçırgan ya da Yalancı İğde olarak da bilinir) Eylül - Ekim aylarında olgunlaşan meyveleri tam bir mucize doludur. Meyvelerinin dünyadaki en yararlı besin maddelerini içerdiği pek çok araştırma ile doğrulandı. Tıptan kozmetiğe kadar oldukça geniş bir yelpazeye yayılan kullanım alanı her geçen gün daha da artıyor.

Antik kaynaklar, meyveleri ve narin dalları yemlerine karıştırıldığında atlar daha güçlü, postları daha parlak olduğunu söylüyor. İşte bu nedenle Latince ismi Hippophaos yani Parlak At’dır.

Mucize denilebilecek faydaları ile Yaban İğdesi, dalından dikenine, meyvesinden kabuğuna kadar doğanın insanlara sunduğu bir hediye gibi. Hem 100’e yakın hastalığın tedavisinde kullanılırken hem de yaşlanmaya kaşlı cilt bozukluklarında zamanı geri alabilmenizi sağlıyor.


Etiketler: Gratis, Yaban İğdesi, Çıçırgan, Yalancı İğde, Parlak At, Hippophaos,İLGİLİ ÜRÜNLER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM EKLE