04
Nisan

Bitmeyen Trend: Kot Pantolon

Posted by Gratis Admin | 0 Yorum
Bitmeyen Trend: Kot Pantolon

Kot pantolon her sezonda podyum ve sokaklardaki yerini kimseye kaptırmıyor. Genç-yaşlı, büyük-küçük hemen herkesin bir tane edindiği ya da günü geldiğinde edinmek istediği bu pantolonlar 2016 ilkbahar-Yaz sezonunda da yine olması gerektiği yerde duruyor. Gardrobun içinde. Kolay ulaşılacak bir yerde. Mavi renkte katlanan paçalardan bol paça modellere, oradan da bugünkü dar paçalara kadar gelen ve biçimi sık sık değişen kot pantolon, 20. yüzyılın ikinci yarısından sonra moda dünyasının vazgeçilmez bir unsuru oldu. Bu pantolonun ortaya çıkışı ise tümüyle kullanışlı ve dayanıklı olma özelliğine dayanıyor.

Levi Strauss kot pantolonun yaratıcılarından biri olarak görülüyor. İlk kot pantolon 1873’ te, California’ daki Altına Hücum devrinin hemen ardından üretilmişti.

Almanya’nın Bavyera bölgesinde doğan Strauss 1853’ te New York’ tan San Francisco’ ya taşınıp bir toptancı dükkanı açıyor ve erkeklerin iş pantolonunun ekleme noktalarını perçinle tutturarak daha sağlam kılan tasarımın patenti 1873’ te Jacob Davis ve Levi Strauss A.Ş’ ye veriliyor. Böylece iş kıyafeti alanında yeni bir giysi ve ilk kot pantolon ortaya çıkıyor.

Günümüzde bir çok rakibi olsa da 1886’ da markanın etiketinde resmedilen iki at arasında çekilen pantolon, dayanıklılığın simgesi olarak kullanıldı. ‘501’ rakamı ise 1890’ da üretilen pantolonun parti numarasını temsil ediyordu. 1901’ deki modele iki arka cep, 1922’ dekine ise kemer köprüleri eklendi. Taklitlerinden ayırmak içinse 1936’ da da cep üstündeki kırmızı şerit yerini aldı.

Hollywood’ da kovboy filmlerine ilginin artması 1930’ larda kot pantolonun temel giysiler arasına girmesine neden oldu. Yine Hollywood’ un etkisiyle 1950’ lerde James Dean gibi asi genç sembolünün yaygınlık kazanması sayesinde kot pantolon gençlerin kültürünün bir parçası haline geldi.

Bugün Japonlar, geleneksel yöntemlerle ürettikleri yüzde 100 pamuk dokuma denim kumaşlarla dikilen kot pantolonlar için “orijinal kot” diyor. Amerika’ daki ‘denim’ dokuma fabrikaları ise artık maliyeti daha düşük olan modern makineler kullanıyor. Kumaşın kullandıkça kişiye özel olarak eskimesi de bir diğer önemli özelliği.

Konuya yine dönersek bu sezon da yine en çok kullanacağınız giysilerin başında gelecek olan bu pantolonlarda trend değişmedi. Bol ya da dar paça kot pantolonlar düşük ve yüksek bel olarak rahatça kullanılacak.


Etiketler: Gratis, Kozmetik, 2016 kot trend,İLGİLİ ÜRÜNLER
THE BALM Balm Voyage Makyaj Kiti
THE BALM Balm Voyage Makyaj Kiti
THE BALM Balms Away Göz Makyaj Temizleyici
THE BALM Balms Away Göz Makyaj Temizleyici
THE BALM Down Boy
THE BALM Down Boy
THE BALM Nude Tude Nice
THE BALM Nude Tude Nice


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM EKLE