25
Ocak

Başkasının Makyaj Malzemesini Kullanmanın Zararları

Posted by Gratis Admin | 0 Yorum
Başkasının Makyaj Malzemesini Kullanmanın Zararları

Başka bir insanın makyaj malzemesini kullanmak ondan size hastalık bulaşmasına neden olabilir. En yakın arkadaşınızın ruju ya da kozmetik reyonunda sürdüğünüz rimel cildinizde bakteri ve mikrop oluşumuna neden olabilir. Başkasının makyaj malzemesini kullanmanın zararları hakkında bilmeniz gerekenleri sizin için derledik.

  • Makyaj yapmadan önce eller mutlaka yıkanmalıdır. Çünkü ellerdeki kir ve bakteriler makyajla birlikte yüze bulaşabilir. Diğer bir önemli nokta ise özellikle çok sayıda insanın kullandığı likit makyaj malzemelerinin bakteri üretmesidir.
  • Parmakla sürülen makyaj malzemelerinde, elde biriken tüm bakteri ürünün içine yerleşir. Ve bu şartlarda bakteriler çok hızlı bir şekilde ürer. Yani eller yıkanmadığı taktirde makyaj malzemeleri mikrop yuvası haline dönüşebilir.
  • Çok yakın bir arkadaşınız dahi olsa başkasının ruju kesinlikle kullanılmamalıdır. Şayet rujunu kullandığınız kişinin uçuk gibi bir enfeksiyonu varsa, rujla birlikte onu da denemiş oluyorsunuz. Bir başkasının da rujunuzu kullanmasına kesinlikle izin vermeyin. Fakat rujunuzu arkadaşınıza vermek zorunda kalırsanız, bütün ruju çöpe atmaya da gerek yok. Rujun ucuna biraz kolonya damlatın ve sonra kağıt mendille silin. Parfümerilerde tester olarak kullanılan rujları denemek için de, satış uzmanından rujun üst kısmını sıyırmasını rica edebilirsiniz. 
  • Modern likit maskaralarda aplikatör tüpün içine sokulu tutulduğu için maskaraya bakteri bulaşır. Bu bakteriler arasında en korkulan özellikle kornea enfeksiyonudur ve görmeyi kalıcı bir şekilde etkileyebilir. Her ne kadar maskaralarda koruyucular bulunsa bile maskara tüplerini ilk kullanımdan 3 ay sonra atmak ve aynı maskara tüpünü başka kişilerin kullanmamasını sağlamak gerekmektedir.
  • Makyaj malzemeleri arasında hijyenine dikkat edilmesi gereken en önemli ürünlerden biri fırçadır. Kaliteli bir fırça temiz ve dikkatli kullanılırsa 3- 5 yıl kullanılabilir. Ancak bunun için haftada 1 kez yıkamak gerekmektedir. Ayrıca başkalarının fırçası cildinizde bakteri ve mikrop oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle bu başkası arkadaşınız dahi olsa fırçası kullanılmamalıdır. Sürekli ciltle temas halinde oldukları için alerji ve sivilce gibi durumlara neden olabilir. Fırçalarınızı sıcağa yakın ılık su ve sabun ile yıkayın.
  • Kozmetik ürünlerin bulunduğu şişe, kutu vb. kapaklarını sıkıca kapatın.
  • Güneş, kozmetiklerin içindeki koruyucuların bozulmasına sebep olur. Kozmetiklerinizi güneşte ve sıcak ortamlarda bırakmayın.
  • Enfeksiyon durumunda, durumu farkettiğiniz anda ürünü kullanmayı bırakın. O ürünü bir daha kullanmayın, atın.Ürünü kullanmayı bıraktıktan sonra, ciltte oluşan sorunlar devam ederse, bir cilt doktoruna gidin.

Etiketler: Gratis, Makyaj, Güzellik, Bakım, The Balm, Gosh, Wet'n Wild, Trend,İLGİLİ ÜRÜNLER
The Balm, Bahama Mama Allık
The Balm, Bahama Mama Allık
Gosh, Crazy Volume Maskara - Black
Gosh, Crazy Volume Maskara - Black
Benri Kişisel Bakım, Makyaj Temizleme Mendili N/Karma Ciltler 25`li
Benri Kişisel Bakım, Makyaj Temizleme Mendili N/Karma Ciltler 25`li
Wet`n Wild, Megalast Ruj
Wet`n Wild, Megalast Ruj


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM EKLE