23
Ağustos

Ayakkabının Büyüsü!

Posted by Gratis Admin | 0 Yorum
Ayakkabının Büyüsü!

Ayakkabının tarihi, kıyafetlerin tarihi kadar eskiye dayanır. Her ne kadar ayrı ayrı düşünsek de ayakkabı ve kıyafet çoğu zaman bir bütündür. Onun için ayakkabının o gün kullanacağınız kombine uyumlu olması çok önemlidir.

Eski çağlarda çoğu insan, tabanı deriden ya da tahtadan sandallar giyerdi. Bu tür sandallara Antik Mısır'da rastlanır. Daha sonraki tarihlerde ayakkabılara yüksek mantar topuklar eklendi. Ayakkabıyı korumak amacıyla giyilen mantar topuklu şosonlar 1575'te oldukça moda oldu.

1720'lere kadar kare burunlu ayakkabılar yaygındı. Bu tarihten sonra bunların yerini yuvarlak burunlu ayakkabılar aldı. 1770'lerde üstte geniş kıvrımları bulunmayan uzun çizmeler moda oldu. 19. yüzyılda kadın ayakkabıları saten ya da kadifedendi. Ayrıca tamamen topuksuzdu. Bağcıklı rahat yürüyüş ayakkabısı Birinci Dünya Savaşı (1914-18) sırasında ortaya çıktı.

Ayakkabı çeşidi düşünülemeyecek kadar fazladır günümüzde. Renk, desen, kullanılan malzeme, topuk boyu, türü derken liste uzar gider. Günümüz ayakkabılarının belli başlı bazıları için kombin önerilerimizi bu yazımızda bulup rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Babet: Özellikle uzun boylu kadınların bir numaralı ayakkabısı olan babetlerin bu kadar popüler olmasının bir diğer sebebi de çok rahat olmalarıdır. Eteklerle elbiselerle aklınıza gelebilecek her şeyle kombin yapabileceğiniz babetlerin tek yakışmadığı kıyafetler için bol paça pantolonlar, kapriler ve midi boy etekler sıralanabilir.

Sandalet: Yaza dair en güzel şeylerden biri de ayaklarınızın hava almasını sağlayan, aynı zamanda çok şık bir seçenek olan sandaletlerdir. Günlük kullanımda genelde  düz tabanlı sandaletler tercih edilir. Düz tabanlı sandaletlerinizi kısa ve maksi elbise ya da eteklerinizle kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bilek kısmını sakladığınız takdirde dar paça pantolonlarla da uyumlu olabilir.

Stiletto: Şıklığı önemseyen çalışan kadınların en popüler ayakkabısı olan stilettolar da geniş bir kullanım alanına sahip. Dar elbise ve eteklerinizle, dar paça pantolonlarınızla kullanabileceğiniz gibi midi eteklerin de bir numaralı dostu olan stilettolar işyerinde giyebileceğiniz en iyi ayakkabılardır.

Platform Ayakkabı: Sanırım her şeyin altına giyebileceğiniz bir ayakkabı varsa o da platform topuklu ayakkabılardır. Bej ya da siyah gibi kullanışlı bir renk aldığınız takdirde sıklıkla kullanabilirsiniz.

Dolgu Topuk Ayakkabı: Yazın sık sık kullanacağımız elbiseler ve eteklerle mükemmel uyum sağlayan dolgu topuk ayakkabılar ne yazık ki bu uyumu çoğu şeyde gösteremiyor. Uzun ve midi etek ya da elbiselerle harika duran dolgu topuklar pantolonlara, kısa eteklere, kaprilere pek yakışmayabiliyor.


Etiketler: Gratis, Ayakkabı, Dolgu Topuk, Platform, Stiletto, Sandalet, Babet,İLGİLİ ÜRÜNLER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM EKLE