25
Ocak

Yeni yılda siz neredesiniz?

Posted by Gratis Admin
Yeni yılda siz neredesiniz?

Yeni yılda siz neredesiniz?

2015 yılının son günlerine, hızla yaklaşıyoruz. Bu yıl hafta sonu ile kolayca birleşebilecek olan yeni yıl tatilinizi yurtdışında geçirmek isterseniz bu haberimiz tam size göre. Çünkü tüm dünyada en görkemli kutlanan yeyi yıl eğlencelerini bu haberde bulacaksınız.

BARSELONA: İspanya’ da Navidad olarak adlandırılan noel tatili kalabalık yemekler ve kutlamalar ile başlıyor.  Genelde evlerde toplanan aileler bu görkemli yemekleri ünlü mekanlarda ya da lüks restourantlarda da yapabiliyorlar. Saatler geceyarısını gösterdiğinde ağızlarına 12 tane iyi şans üzümü atıyorlar ve bunun bir sonraki sene için bolluk getireceğine inanıyorlar. Yutulan üzüm tanelerinden sonra tüm Barselonalılar Las Ramblas Caddesi ya da Gotik meydanında toplanıyor ve sabahın ilk ışıklarına kadar dans ediyorlar.

İSKOÇYA: İskoçlar dört gün dört gece süren şenliklere Hogmanay diyorlar. Tam bir karnaval havasında geçen bu senliklerin içinde geçit törenleri, konserler, havai fişek gösterileri ve elbette ki bitmeyen sokak eğlenceleri var. Eğlenceye bir evde başladıysanız ve saatler gece yarısını gösteriyorsa her an kapı çalabilir. Çünkü eski bir Britanya geleneğine göre, yeni yılda yeni bir kapı eşiğinden geçen ilk kişi tüm yıl bolluk ve bereket içinde yaşıyor. Hatta atılan bu ilk adımın bir adı bile var. First-foot.

PRAG: Daha sakin ve geleneksel bir noel tatili düşünüyorsanız, yeni yıla, zarif süslemelerin kuşattığı tarihi doku arasında, Prag’ da girebilirsiniz. Hristiyan kültüründe “Silvester” olarak bilinen yılbaşı arefesinde aile ve arkadaşlar bir araya gelerek yemek yeyip şarap içiyorlar. Prag’ da bu gelenek daha çok kentin simgesi haline gelen Charles Köprüsü’ üzerinden atılan havai fişeklerin altında gerçekleşiyor. Harika bir atmosferde yeni yıla hep beraber giriyorlar. Kalabalıktan sıkıldığınızda, elinizdeki kadehiniz ve atıştırmalığınızla tarihi sokaklarda da dolaşadabiliyorsunuz.

NEW YORK: Tüm dünyada en görkemli yeni yıl gecelerinden birisi süphesiz ki New York’ ta Times Meydanı’n da kutlanıyor. 1907 yılından beri, her yıl aksamadan yapılan bu gecede, özel bir gelenek de her yıl yeniden hayat buluyor. Meydanda ki bir binanın tepesinden aşağıya Kristal bir top indiriliyor ve bunun adına da “Ball-Drop” deniyor.  Tam bir ışık gösterisine dönen tüm eğlence boyunca ünlü şarkıcılardan konserler, havai fişekler ve sabahın ilk ışıklarına kadar devam eden konfeti gösterileri de bitmiyor.

RIO: Dünyaca ünlü Rio Karnavalı’ nı aratmayacak kadar görkemli yaşanan Copacabana yeni yıl eğlencesi de yine coşku dolu ve enerjisi bitmeyen bir yeni yıl eğlencesi vaad ediyor katılımcılarına. Sahil boyunca kutlanan Reveillon eğlencesi için Brezilya’ da ki geleneklerin bir karışımı diyebiliriz. Eğlenceye katılan turistler ve halk, tüm gece, sahil boyunca harika yemekler tadarken kendilerini sambanın sıcak ritmine bırakıyor. Bunu yaparken bir gösteriye de tanıklık edebilirsiniz. Beyazlar içindeki insanlar taşıdıkları mumları deniz tantıçası Lemanja’ ya sunarlar.

SIDNEY: Yılbaşı denince akla gelen ilk şeylerden birisi kar aslında. Ancak yeni yıla her ülke beyazlar içinde girmiyor elbette. Güney yarım kürede yaşayan insanlar, noeli  her yıl yaz günlerinde kutluyor. Eğer sıcak bir yaz gününde, kızağında kanguruları ile ilerleyen bir Noel Baba eğlencesi ilginizi çektiyse her yıl Sidney Limanı’ n da havai fişek gösterileri eşliğinde bu eğlenceye katılabilirsiniz. 1937 yılından beridir süregelen bir gelenek bile var. Norman Banks’ ın, Carols by Candlelight ilahi konserleri. Büyük alanlarda toplanan halk ve turistler ilahiler eşliğinde Noel Baba kılığına girmiş olan itfaiyecilerin çocuklara şekerleme dağıtmasını izler.

LAS VEGAS: Eğer, enerjiniz çok daha yüksekse sizi Las Vegas’ a alalım. 24 saat süren sokak eğlenceleri dışında, Luxor, Mirage ve Vebetian gibi otellerin düzenlediği yılbaşı partilerine de katılabilir ve şansınızı deneyebilirsiniz.

LONDRA: Tarafalgar Meydanı’ nda ki sokak eğlencesi tam bir klasik. Saat 24:00 ü gösterdiğinde, Big Ben’ in çan sesleri eşliğinde tüm insanlar yeni yılı hepberaber kutlar. Şanslıysanız, Thames Nehri kenarındaki yerinizde olursanız London Eye üzerindeki havai fişek gösterisini en iyi yerden izleme şansınızı olacaktır. Üstelik sıkılırsanız sokak eğlenceleri Convent Garden ve Leicester meydanı’ nda da soluksuz devam eder.

PARIS: Yeni yılda Paris’ de bulunacaksanız kutlama için en uygun yer Zafer Tak’ ı ile Concorde Meydanı’ nı birbirine bağlayan Champs-Elysees’ dir. 20.000 adet ampül ile donatılmış olan Eyfel Kulesi’ nden havai fişek gösterisi göz alıcıdır. Fransa da yaklaşık olarak 2 milyon kişi sokaklarda yeni yıla girer.

MOSKOVA: Rusya’ da kutlama hazırlıkları yaklaşık 20 gün once başlar. Yeni yıl gecesi ailecek yenecek olan yemek büyük önem taşır. 24:00 e kadar evlerde olan yerel halk bir anda sokakları doldurur. En görkemlisi, Kızıl Meydan’ da olan havai fişek gösterileri her sokak ve mahallede de yapılır.

TOKYO: Mega kentte eğlenceler Zoz-Ji Budist Tapınağı’ nda geri sayım ile başlıyor. Saatler gece yarısını gösterdiğinde Tokyo Tower karşısındaki eğlenceleri başlıyor ve uzun sürüyor.  Tercihinize göre Meji tapınağında dua da edebilirsiniz.


Etiketler: Gratis, Barselona, İskoçya, Prag, New York, Rio, Sidney, Las Vegas, Londra, Paris, Moskova,İLGİLİ ÜRÜNLER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM EKLE