25
Ocak

Yeni Moda, Yeni Akım!

Posted by Gratis Admin
Yeni Moda, Yeni Akım!

Will Smith ve Jada Pinkett Smith’in oğulları Jaden Smith’ in, Louis Vuitton kadın kampanyası için poz vermesiyle birlikte, kadın-erkek ayrımını kabul etmeyen akışkan cinsiyet kavramı bir kez daha moda dünyasının gündemine oturdu.

17 yaşındaki Jaden, etek giydi, elbise giydi, geleneksel bakış açısıyla, sokağa kadın kıyafetleriyle çıktı. Sebebi sorulduğunda kıyafetlerinin “kadın kıyafeti” değil, yalnızca “kıyafet” olduğunu söyledi, bu tür etiketlerden hoşlanmadığını belli etti.

Aslına bakarsanız “Akışkan Cinsiyet” (Gender-Fluid) kavramının moda ve stille ifade edilen tarafı, çok yeni olmadığı gibi, bize de çok yabancı değil. Ne de olsa Jaden Smith’in, işlemeli eteğinden, püsküllü bluzundan ve parlak ayakkabılarından çok önce, hayatımızda Zeki Müren’ in platform topuklu çizmeleri, mini etekleri, otrişleri, parıl parıl kıyafetleri vardı.

Unisex ile başlayıp androjene doğru uzanan farklı tanımlamalarla, toplumsal cinsiyet kimliklerinin sınırları yavaş yavaş yok olurken, 2015’te moda dünyasında bu buharlaşmayla ilgili pek çok gelişme yaşandı. Ameliyatla kadın olarak Caitlyn adını alan eski olimpiyat şampiyonu Bruce Jenner, yalnızca yaptıkları ve söyledikleriyle değil, giydikleriyle de çok takip edilir hale geldi. Androjen model olarak hayatımıza giren Andrej Pejic cinsiyet değiştirme ameliyatının ardından kozmetik markaları ile yakından çalışmaya başladı. Ayrıca, Los Angeles’ ta trans bireylerden oluşan bir modellik ajansı açıldı. Gucci, Saint Laurent ve Prada’ nın erkek ve kadın giyim defilelerinde modeller benzer kıyafetler içinde podyumda yürüdü. İngiltere’ nin en büyük mağazalarından Selfridges, kadın ve erkeğin modayı paylaştığı cinsiyetsiz bir alışveriş alanı olan Agender’ ı oluşturdu. Cansız mankenler, kadın ya da erkek olduklarına dair bir mesaj vermeden kullanıldı.

Şimdi, İngiltere ve Amerika’ daki pek çok hazır giyim markası, kıyafetlerdeki kadın ve erkek beden ölçülerini nasıl ortak bir noktaya çekebileceklerini ve alışverişi kolaylaştırabileceklerini konuşuyor. Zira trend tahminlerine bakılırsa, artık tüketim alışkanlıklarının belirleyicileri, geleneksel demografik öğeler değil, kimlikler.


Etiketler: Gratis, Moda, Jaden Smith, Louis Vuitton, Akışkan Cinsiyet, Gender-Fluid, Zeki Müren, Caitlyn , Bruce Jenner, Androjen model, Andrej Pejic, Gucci, Saint Laurent, Prada, Agender,İLGİLİ ÜRÜNLER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM EKLE