26
Eylül

Yaşayan En Yaşlı Stil İkonu: Iris Apfel

Posted by Gratis Admin
Yaşayan En Yaşlı Stil İkonu: Iris Apfel

Carmen Dell`Orefice’den sonra modanın stil ikonlarına Irıs Apfel ile devam edelim. Şu an 95 yaşında olan dünyaca ünlü moda ikonu stilinin kısa bir özeti olarak “Benim için kişisel stilin anahtarı aksesuarlarda yatıyor. Bir arkadaşım büyük gözlüklerim ve bilekliklerimin benim imzam olduğunu söyledi. Çantalarıma, kemerlerime, bileziklerime bir servet yatırdım ve onlarsız ben bir hiçim çünkü bir aksesuar bütün bir kombinin havasını değiştirebilir” diyor.

29 Ağustos 1921’de New York’un Queens bölgesinde Iris Barrel adıyla, butik sahibi bir anneyle, cam ve ayna işi yapan bir şirkete sahip babanın çocuğu olarak dünyaya gelen Iris Apfel, dünyanın en yaşlı moda ikonu olma özelliğini elinde tutuyor. 

New York Üniversitesi’nde sanat tarihi okuyup, Wisconsin Üniversitesi’nde de Güzel Sanatlar dersleri alan Apfel, gençliğinde Women’s Wear Daily dergisinde çalıştı. Bunun yanı sıra illüstratör Robert Goodman’ın asistanlık ve Elinor Johnson’da iç mimarlık yapan Apfel, 1948 yılında Carl Apfel ile evlenip, iki yıl sonra, Old World Weavers adlı, antik kumaşları birebir yeniden ürettikleri bir tekstil markası kurdular ve halen bu şirkette çalışan Apfel, bunun yanı sıra stil danışmanlığı da yapıyor.

İş için sürekli seyahat eden Iris Apfel, dünyanın farklı yerlerinden, farklı kültürlere ait kıyafetler aldı ve bu kıyafetlerle gösterişli davetlere katıldı. Hayatı boyunca birçok tasarım ve restorasyon işi de yaptı. Bu işlerin arasında Beyaz Saray’ın 9 kez yenilenmesi de var. Beyaz saçı, dağınık evi, büyük çerçeveli gözlükleriyle Iris aslında bizden biri.

95 yaşında olan moda ikonu Apfel, bir jean pantolona 15 dolardan daha fazla vermeyeceğini, aslında bir moda ikonu olmadığını, çünkü trendleri hiç bir zaman takip etmediğini ve hayatta kendini ifade etmenin çok önemli bir olgu olduğunu düşünüyor ve son olarak ekliyor. “Gardolabında mucizeleri saklayan, fakat günlük hayatta onları giymeye kıyamayan insanları saçma buluyorum.”

ABD’li stil ikonu Kelepir ürün alırken üzerinde denemeye gerek duymadan alış veriş yaptığını, üzerine olmayan kumaşları kesip yastık yapabileceğini söylüyor.

90 yıllık hayatında aldığı bütün kıyafetlerinin çoğunu saklıyor ve ancak gardırobundan seçilen parçalar 2005 yılından beri farklı şehirlerin müzelerinde sergileniyor.

Iris Apfel’i ve harika hayatını Albert Maysles’in yönettiği Iris belgeselde de izleyebilirsiniz.


Etiketler: Gratis, Irıs Apfel, Moda ikon, Carmen Dell`Orefice, Iris Barrel, New York Üniversitesi, Wisconsin Üniversitesi, Women’s Wear Daily, Robert Goodman, Elinor Johnson, Carl Apfel, Old World Weavers,İLGİLİ ÜRÜNLER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM EKLE