08
Eylül

Stresi Nefesinizle Uzaklaştırın!

Posted by Gratis Admin
Stresi Nefesinizle Uzaklaştırın!

Uyku problemleri ya da stresli anları kendi nefesinizle uzaklaştırabilirsiniz. Şehirde yaşamanın vermiş olduğu genel bir gerginlik tüm kent insanlarında var ve artık bu normal olarak görülüyor. Benzer gerginlik halleri trafik ve iş hayatınızda da sizi esir alabilir. Bu tür panik atak hallerinden uzakta, dingin bir hayat sürmek bu durumların önüne geçebilmek için en önemli adım gibi görünüyor. Ancak, hepimiz bunu başaramayabiliriz.

Zorunda kalarak içinde kaldığımız stres hallerinden kurtulmak için başka bir önerimiz daha var ve kesinlikle işe yarayan bir uygulama. Siz de 4-7-8 tekniğini kullanarak anlık gerginliklerden kolayca uzaklaşıp, hızlı ve doğru karar verme aşamasına gelebilirsiniz. 

Tekniği kısaca şu şekilde özetleyebiliriz... 

Öncelikle yapabiliyorsanız sakin ve sessiz bir ortam yaratmaya çalışıyoruz. Başka bir odaya gidebilir ya da ortamdan kendinizi soyutlayabilirsiniz. İstediğiniz ortamı bulduğunuzu hissettiğinizde burnunuzdan nefes almaya devam ederek, içinizden 4'e kadar saymalısınız.

4'e geldiğinizde aldığınız nefesi tutup, içinizden bu defa da 7'ye kadar saymalısınız.

Son aşamaya geldiğinizde nefesinizi içinizden 8'e kadar sayarak yavaş yavaş (nefesi kontrollü ve adım adım vermeniz gerekiyor ki, 8'e geldiğinizde nefesiniz çoktan bitmiş olmasın) ağzınızdan verin. Nefesi verirken ağzınızdan onun sesini de çıkarmanız ayrıca işe yarayacaktır. Ara vermeden, bir sonraki nefesinizde yine aynı adımları yapıp, uygulamayı sırası ile en az dört kez tekrarlamalısınız.

Şimdi normal yaşantınıza ve nefes alıp vermeye geri dönebilirsiniz. Çünkü az önce yapmış olduğunuz nefes egzersizi ile önce beyninizdeki düşüncelerin boşalmaya başladığınızı, ardından da bir rahatlama hissinin içine girdiğinizi farkediyorsunuz. İkinci veya üçüncü tekrarda hafif bir uyku hali başlıyor ve bir bakıyorsunuz ki; ne stres ve panikten uzaklaşmışsınız. Eğer biraz daha devam edersiniz uyku halinin yerini kaliteli bir uyku alır ve rahat uykunun içine girebilirsiniz.


Etiketler: Gratis, nefes egzersizi, uyku problemi, 4-7-8, 4 7 8,İLGİLİ ÜRÜNLER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM EKLE