05
Aralık

Siz de Stil İkonu Olabilirsiniz!

Posted by Gratis Admin
Siz de Stil İkonu Olabilirsiniz!

Tüm zamanların en popüler stil ikonlarını saymaya başladığınızda akla ilk gelen isim o oluyor. Sarı saçları, kıvrımlı vücudu ve her zaman asaletli duruşu ile tarihin tozlu sayfalarından bir yıldız ışığının tüm gösterişi ile göz kırpıyor.

Sıradan Bir Kadının Stil İkonuna Dönüşme Hikayesi! Marilyn Monroe, artık ikonlaşan elbiseleri ve aksesuarları ile daha 36 yaşındayken aramızdan ayrılmasına ragmen, hala yaşıyormuş gibi gündemde olan tek kişi olabilir.

Satışından milyon dolarlık gelirler elde edilen elbise ve aksesuarları, günümzde bile hala ulaşılmak istenen bir basamak statüsünde.

Etkisi bu günlere kadar ulaşmış ve artık ikonlaşmış olan kıyafetlerinin sırrı, aslında kendisinin de ne kadar doğru tercihler yapmış olduğunun, yaşadığı dönemde bile moda sektörünün evrenselleşmiş dilini ne kadar iyi çözdüşünün kanıtı niteliğinde.

Bu yazımızda zamanının çok çok ötesinde yaşamış olan aktris, model, şarkıcı ve film yapımcısı özelliklerini kısacık hayatına başarılı bir şekilde sığdıran Marilyn Monroe'nun, artık akıllarda kazınmış olan birbirinden güzel elbiselerine kısa bir bakış atacağız.

Hepimizin aklına ilk gelen uçuşan beyaz elbiseli fotoğrafı olsa gerek. 1955’de yayınlanan “The Seven Year Itch” filmi, Marilyn Monroe stilinin ikonikleşmesinde önemli bir rol oynadı. William Travilla tarafından tasarlanan bu elbise, sinema tarihinin de en ikonik elbisesi.

Altın rengi dore elbise, “Gentlemen Prefer Blondes” filminde sadece birkaç dakika boy göstermesine rağmen, Marilyn Monroe gardırobunun kült tasarımlarından oldu. 1953'de düzenlenen Photoplay Ödülleri'ne de bu elbiseyle katılan Monroe, ertesi gün tüm gazete manşetlerini süsleyerek sansasyon yaratmıştı.

1962 yılında John F. Kennedy’nin doğum günü için New York Madison Square Garden’da, Happy Birthday Mr. Present şarkısını söylemişti. Tam 54 yıl sonra, o gece giydiği elbise 4.8 milyon dolara satıldı. Jean Louis tarafından tasarlanan bu elbise, tarihin en pahalı elbiselerinden.

Monroe’nun pembe saten elbisesini unutmak mümkün mü? Yine “Gentlemen Prefer Blondes” filminden aşina olduğumuz bu tasarım, 2010 yılında 200 bin İngiliz Sterlini'ne satıldı.

Marilyn Monroe elbetteki sadece kıyafetten ibaret değildi. Şıklığını her zaman daha içeriden yansıttığı için günümüzde hala bir ikon.  Güzel oyuncunun zarif tavırları da stili kadar ikonik. 1957 yılında Los Angeles'taki Ciro'dan nasıl çıktığını ve mekanın sahibi Herman Hover'ın Marilyn'e kürkünü nasıl giydirdiğine bakarsak bunu çok rahat görebiliriz.


Etiketler: Gratis, Moda İkonu, Marilyn Monroe, Herman Hover, Ciro, Gentlemen Prefer Blondes, Kennedy, Madison Square, Mr. Present, Jean Louis, Photoplay, The Seven Year Itch,İLGİLİ ÜRÜNLER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM EKLE