14
Nisan

Sık yapılan diyet yanlışları

Posted by Gratis Admin
Sık yapılan diyet yanlışları

Yaz sıcaklarının artık her gün kendini hissettirmeye başladığı, sabah serin diye üzerimize aldığımız montlarımızın öğlen ya da iş çıkışında elimize alarak eve döndüğümüz bu günlerde hemen herkesin aklında aynı soru. Bu yaz tatilinde nereye gitsek?

Konu tatil olunca da genelde çoğu manzarada deniz oluyor. Kış boyu almış ve kalın kıyafetlerin altına saklamış olduğumuz kilolar, Havaların ısınması ile birlikte gün yüzüne çıkacak. Bu gerginlikle geçen ilkbahar mevsiminde, ısrarla yaptığımız diyetlerin de mükafatını vermesini isteriz. Ancak bir türlü erimeyen kilolar sebebi ile de endişemiz artarak çoğalır. Yine hep aynı soru. Neden kilo veremiyorum?

Bu haberimizde sizlere çok istediğiniz ve uzun zaman diyet uyguladığınız halde neden kilo veremiyor olduğunuzu anlatacağız. Formunuzu korumak için yapmanız gerekenler bu yazımızda!

Öğün Atlamak: Bu durum, sanılanın aksine kilo almaya yol açar. Yeterince beslenemeyen vücut, durumu ‘kıtlık’ olarak algılar, enerjiden tasarruf etmek için tüketilen ilk öğündeki her besini vücutta yağ olarak depolar.

Karbonhidratlardan vazgeçmek: Temel enerji kaynağımız karbonhidratlardan yeterli enerji alınmadığında, yerine kaslar kullanılır. Kas kaybıyla birlikte metabolizma hızında yavaşlama gerçekleşir. Oysa diyette tüketilen karbonhidratların doğru, yeterli olması kas kaybını önlerken, yağ yakımını hızlandırır.

Tek tip beslenmek: Her besin öğesinden yeterli miktarda almamak, bağışıklık sistemini zayıflatırken, vitamin-mineral yetersizliklerine, hormonların düzensiz çalışmasına neden olur. Diyetinizde her gün süt ve et grubu, ekmek, tahıllar, meyvesebzeler ile yağ grubuna yer vermelisiniz.

Light ürünler kilo yapmaz: Bu ürünler kalorisiz olduğu düşünülerek, aşırı tüketilebilir. Bir besinin light olması istediğiniz kadar tüketebileceğiniz anlamına gelmez.

Bölgesel zayıflama: Elma ve armut tipi olmak üzere 2 farklı vücut tipi vardır. Elma tipi, yağlanmanın göbek ve bel çevresinde; armut tip ise kalça ve basen bölgesinde olduğu vücut tipidir. Diyet ile yalnız göbek veya sadece kalça bölgesinden kilo vermek imkânsızdır.

Kısa sürede zayıflama: Hızlı kilo verdiren diyetlerde kayıplar yağ dokudan değil, vücut sıvılarından, kaslardan gerçekleştiğinden kalıcı sonuç beklememek gerekir.


Etiketler: Gratis, Kozmetik, Yaz diyeti, Yapılan yanlışlar,İLGİLİ ÜRÜNLER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM EKLE