13
Şubat

Şehrinizi Romantizm Belirlesin!

Posted by Gratis Admin
Şehrinizi Romantizm Belirlesin!

PARİS: Aşıkların başkenti olarak bilinen Paris, Fransa’nın başkentidir. Tüm dünyada anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile bilinen Paris, aynı zamanda dünya tarihinde önemli bir şehir olmakla bilinir. Moda ve lüksün dünya başkenti olan Paris, “Işık Şehir” diye de anılmaktadır. Elbette ünü dünyaya yayılan Eyfel Kulesi’ ni de unutmamak gerekir.

ROMA: İtalya’nın, Lazio bölgesinin ve aynı zamanda Roma ilinin başkentidir. Tiber ve Aniane nehirleri arasında ve Akdeniz’e yakındır. Yaklaşık 2.7 milyon nüfuslu şehirde, Katoliklerin ruhani lideri Papa’nın yaşadığı bağımsız devlet Vatikan da yer almaktadır. Milano, Napoli, Torino, Bolonya, Palermo, Catania, Floransa, Cenova ve Bari’nin toplamından daha geniş bir yüzölçümüne sahiptir. 2800 yıllık bir şehirdir. Roma 7 tepe üzerinde kuruludur.

VENEDİK: Venedik, 118 adanın üzerine kuruludur. Doğal güzelliği, mimarisi ve sanat eserleri ile ün yapmıştır. Bu şehir bütünüyle dünya mirasları listesindedir. Venedik ismi, milattan önce 10. yüzyılda burada yaşayan Veneti insanlarınan gelmektedir. The New York Times Gazetesi’nde Venedik’ i “kuşkusuz bir insan tarafından yapılan en güzel şehir” ayrıca Times Online Gazetesi’ de “Avrupa’ nın en romantik şehri” olarak tanımlamışlardır. Antonio Vivaldi’nin doğduğu şehirdir.

BARCELONA: İspanya’nın ikinci büyük kentidir. İspanya’nın Akdeniz kıyısındaki en önemli limanı ve ticaret merkezidir. Kendine özgü kültürü ve güzelliğiyle ün yapan Barselona’nın, Gaudi’ nin başını çektiği modernizm akımıyla planlanmış, 1900′ lerden kalma ızgara planlı modern bölümü ilgi çekmektedir. 1992 Yaz Olimpiyatları’na evsahipliği yapmıştır. Avrupa Birliği sınırları içindeki altıncı büyük metropoliten alandır.

PRAG: Prag, Çek Cumhuriyeti’ nin başkenti ve en büyük şehridir. Geçmişte Çekoslovakya’ nın da başkentiydi. Prag, geniş bir kitle tarafından dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak gösterilir. Prag “Altın Şehir olarak da anılır. Turizm alanında son yıllarda çok fazla rağbet görmektedir. 1992′den beri Prag’ ın tarihi merkezi, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO)’ nun Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır.

LONDRA: Londra, İngiltere’ nin ve Birleşik Krallık’ ların başkentidir. Greenwich kasabası Londra yakınlarındadır. 300′den fazla farklı dil konuşulmaktadır. Dünyanın en kalabalık hava trafiği Londra hava trafiğidir. En önemli turistik mekânları, Parlamento Binası, Tower Bridge, Tower of London, Buckingham Sarayı, Trafalgar Meydanı ve London eye’ dir. Londra’da 143 adet kayıtlı park ve bahçe vardır. Thames Nehri şehri ikiye böler.

BUENOS AİRES: Buenos Aires, Arjantin’in başkentidir. İspanyolca da “Güzel Havalar” anlamına gelir. Kentte yaşayanların çoğunluğu İspanyol ve İtalyan kökenli olmakla birlikte, azımsanmayacak oranda Arap, Musevi, Gürcü, Ermeni, Çin ve Kore kökenliler de bulunur. En yaygın din Katolik Hıristiyanlık, resmi dili ise İspanyolca’dır.


Etiketler: Gratis, Paris, Roma, Venedik, Barcelena, Prag, Unesco, Londra, Boenos Aires,İLGİLİ ÜRÜNLER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM EKLE