25
Ocak

Pin-Up Nedir?

Posted by Gratis Admin
Pin-Up Nedir?

Pin-up denilince herkesin aklına kıvrımlı vücut hatları, kırmızı beyaz puantiyeli etekler, şaşkın ama bir o kadar çekici bakışlar atan 40’lı yılların kadınları gelir. Geniş bir tanımı olan Pin-up'ı şöyle özetleyebiliriz: popüler kültürde stilleriyle öne çıkan modellere verilen isimlere Pin-up ya da pin-up kızı adı veriliyor. Birçok filme, moda çekimine ve stile ilham kaynağı olmuş bu akımın öncülüğünü ise kıvrımlı vücut hatlarıyla Betty Grable ve Marilyn Monroe yapmıştı. İlk pin-up kızlarından biri olan Betty Grable’ın posterleri II. Dünya Savaşında, neredeyse tüm Amerikan askerlerinin soyunma dolaplarını süslüyordu.

"Pin-up" aynı zamanda bu türden fotoğrafların benzerlerinin boya ile resmedilmiş çizimlerine de verilen bir isimdir. Sanatsal olarak pin-up ise, çekici ve güzel bir kadının nasıl olması gerektiğine dair görüntü veren idealize edilmiş kadın resimleri olarak tanımlanıyor.

Vintage sevenler için oldukça ilham veren bu stil aradan geçen yıllara rağmen iddiasını koruyor. Günümüzde pin-up kızı olarak ilk akla gelen isimler ise Dita Von Teese, Katy Perry ve Lana Del Rey

Pin-up konusu açılmışken, “Grease” ve “Hairspray” filmlerinden bahsetmeden olmaz. Pin-up ruhunu tepeden tırnağa yaşan bu iki müzikali mutlaka izlenecekler listenize ekleyin.


Etiketler: pin-up kızı, pin-up, akımlar, Dita Von Teese, Lana Del Rey, gratis,İLGİLİ ÜRÜNLER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM EKLE