05
Mart

Mutlu hissettiren besinler!

Posted by Gratis Admin
Mutlu hissettiren besinler!

Son zamanlarda belli bir sebebi olmasa da kendinizi biraz mutsuz mu hissediyorsunuz? Yeterince uyumanıza rağmen gün içinde yorgun musunuz? Bunların sebebi doğru besinlerden yeterince tüketmemeniz olabilir! Sağlıklı bir zihin mutluluğunuzu düzenler ve bazı besinler düzgün bir beyin fonksiyonu için kritik önem taşır. Sizi mutlu edecek ve depresyondan kurtaracak olan bazı vitaminleri doğal yollarla alabilmeniz için bu haberimizi mutlaka okumalısınız.

Kalsiyum vücutta en çok bulunan mineraldir. Sağlıklı kemik gelişimine yardımcı olur ve 2. tip diyabet riskini azaltır. Kalsiyum eksikliğini gidermek için Kara lahana, yoğurt, süt tüketebilirsiniz.

Krom vücutta küçük miktarlarda bulunur. Vücudun besinleri sindirmesine yardımcı olur. Krom eksikliği, vücudun insülin üretmesini zorlaştırarak diyabet benzeri semptomlara sebep olur. Doğal yollarla almak için brokoli, üzüm, patates püresi ya da hindi göğsü tüketebilirsiniz.

Folik Asit vücudun yeni hücreler oluşturmasına yardım eder. Eksikliği yorgunluk ve serotonin seviyesinin düşmesine neden olabilir. Doğal yollarla ıspanak, börülce, kuşkonmaz, brüksel lahanası ya da avakado ile alabilirsiniz.

Demir vücutta önemli rol oynar, oksijen taşımaktan kemikleri güçlendirmeye kadar birçok işlevi vardır. Eksikliği genelde kadınlarda görülür ve yorgunluk, depresyon gibi hislere sebep olur. Takviye için kabak çekirdeği, soya fasulyesi, mercimek, ispanak ya da kırmızı et tüketebilirsiniz.

Magnezyum vücut sağlığında yüzlerce rol oynayan bir mineraldir. Magnezyum eksikliği yorgunluk, kafa karışıklığı ve stres yaratabilir. Magnezyum serotonin oluşumunda büyük rol oynar, bu yüzden mutluluğu etkileyebilir. Eksikliği gidermek için badem, ıspanak, kaju ya da yer fıstığı tüketilebilir.

Omega-3 sağlık için çok gerekli bir yağ asididir ve beynin sağlığında önemli rol oynar. Vücut Omega-3 üretemez, dışarıdan alınması gereklidir. Haftada iki defa balık yemek önerilebilir. Ayrıca, Chia tohumu, somon balığı, ya da ıspanak da tüketebilirsiniz.

B12 alyuvar oluşumunda önemli rol oynar. B12 eksikliği yavaş algılama, yorgunluk ve paranoyaya sebep olabilir. B12 ette, yumurtada ve hayvansal ürünlerde bulunur. Vejetaryenler ve veganlar B12 vitamini eksikliğine daha yatkındır. Daha çok Alabalık, Somon, Mozerella peyniri ve Ton balığında bulunur.

D Vitamini hücre gelişimine yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Kalsiyum ile beraber alındığında kemik gelişimine yardımcı olur. D vitamini eksikliği depresyona sebep olabilir. Eğer mutsuz hissediyorsanız, D vitamini alımınızı arttırarak depresyonla olan savaşınızı kolaylaştırabilirsiniz. Yumurta, süt, Somon ya da Kılıç balığı tüketebilirsiniz.

Çinko vücuttaki neredeyse her hücrede bulunur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücutta düşük çinko seviyesi zayıf bir bağışıklık sistemi, saç dökülmesi, iştahsızlık gibi birçok rahatsızlığa sebep olabilir. Doğal yollarla almak isterseniz sık sık kavrulmuş kabak çekirdeği, kaju fıstığı tüketebilirsiniz.


Etiketler: Gratis, Kozmetik, Mutlu hissettiren besinler,İLGİLİ ÜRÜNLER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM EKLE