11
Şubat

Antik Çağ’ dan Günümüze...

Posted by Gratis Admin
Antik Çağ’ dan Günümüze...

Sevgililer gününe çok az kaldı. Sevgilimle ne yapacağım, nereye gideceğim ya da ona ne hediye alacağım diye kara kara düşünüyor olabilirsiniz. Belki de çoktan karar verdiniz. Henüz hiç bir şey belli değilse bile gerilmenize gerek yok. Daha düşünmek ve harekete geçmek için koca 3 gününüz var. Bugün sizlere Sevgililer Günü hakkında kısa bilgiler vermek istedik. Şimdi çok geriye gidiyoruz.

Şubat ayı ortasının aşk ile ilişkisi aslında antik çağlara dayanmaktadır. Antik Yunan takvimlerinde, Ocak ayı ortası ile Şubat ayı ortasının arasında kalan zaman Gamelyon Ayı olarak adlandırılmıştı ve Zeus ile Hera' nın kutsal evliliğine adanmıştı.

Antik Roma' da 15 Şubat, bereket tanrısı onuruna, Lupercalia günü olarak kutlanmaktaydı. Bu günde, din adamları tanrıya keçi kurban ederlerdi. Daha sonra kafalarının üstüne koydukları bir parça keçi derisi ile, Roma sokaklarında koşturup, karşılaştıkları herkese dokunurlardı. Genç kızlar gönüllü olarak ileri atılır ve bereket tanrısının dokunuşundan paylarını almaya çabalarlardı. İnanışa göre bu dokunuş sayesinde doğurganlıkları kolaylaşacaktı.

Bu günün Valentine' nin onuruna kutlama günü olarak tayin edilmesi ise 14 Şubat 496 yılında Papa Gelasius tarafından ilan edilmiştir. Orta Çağ’ da  Fransa' da ve İngiltere' de 14 Şubat geleneksel olarak kuşların çiftleşme günü olarak bilinmekteydi. Günün bu özelliğinden dolayı Sler birbirlerine güzel sözler yazan notlar vermekteydi ve bu notlarda birbirlerine Valentine diye hitap etmekteydiler.

14 Şubat, 1800 yıllarda Amerikalı Esther Howland' ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay olmuştur. Bunun doğal sonucu olarak olayın ticari yönü çok fazla önem kazanmış, Sevgililer Günü tüm dünyada ticaretin canlandığı bir dönem haline gelmiştir.

Sevgililer günündeki en yaygın uygulama eşe ya da sevgiliye verilen ve üzerinde sevgi mesajları ve aşk şiirleri yazılı karttır. Özellikle batı medeniyetlerinde, sevgilisi olmayanlar hoşlandıkları kişilere kart gönderir. Alıcı kişi, içinde genellikle "Sevgilim olur musun?" yazan bu imzasız kartın kimden geldiğini bulmaya çalışır. Sevgililer Günü’ nde hemen herkes sevgililerine veya eşlerine bu günün ruhu ile bütünleşen, karşı tarafa sevgilerini anlatan hediyeler verir. Bu hediyelerin başında çiçekler ve çikolata gelir.

Sevgililer gününü çiftler genellikle başbaşa geçirirler. Başbaşa gidilen romantik bir yemek ya da evde hazırlanan romantik bir sofra en yaygın kutlamalardandır. Unutmamanız gereken son bilgi ise Sevgililer Günü’ nün çok sayıda evlenme teklifinin de gerçekleştiği bir gün olduğudur.


Etiketler: Gratis, 14 Şubat, Sevgililer Günü, Kozmetik,İLGİLİ ÜRÜNLER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun.

YORUM EKLE